Köpeklerde Kıskançlık Nasıl Geçer?

Çoğu köpek sahibi, değerli köpeklerinin insan davranışlarını yansıttığını ve kıskançlık gösterdiğini görmüştür. Bazıları için bu kıskanç köpek davranışları kontrolden çıkar ve evcil hayvan ebeveynleri için sorunlara yol açar. Evcil hayvanların kıskançlık hissetmesi normal dışı bir durum değildir. Köpekler de tıpkı bizim gibi kıskançlık yaşarlar. Köpeğinizin ailenizin bir parçası olarak deneyimini iyileştirmek için köpek eğitimini nasıl kullanabileceğinizi keşfetmek için okumaya devam edin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Köpekler Kıskançlık Yaşayabilir mi?

Köpekler kıskanır mı? Hayvan davranışları üzerine yapılan ve özellikle köpeklerde kıskançlığa odaklanan resmi bir araştırmaya göre, köpekler kıskançlık sergilerler. Köpeklerdeki bu kıskançlık örneği, sahibinin dikkatinin başka bir köpek tarafından çekilmesine odaklanmıştır, ancak bilim insanları köpeklerin her tür sosyal canlıyla ilişkili olarak kıskançlık yaşayabileceğine inanmaktadır. İnsanlar gibi köpeklerin de fiziksel ve duygusal ihtiyaçları vardır. Yeni bir aile üyesi ya da yeni bir yavru nedeniyle yeterince ilgi görmediklerini hissederlerse kıskanırlar. Yavru köpeğiniz eğitilmemişse bu durum daha da kötüleşebilir!

Dolayısıyla, sevimli köpeğiniz yeni eşiniz, bebeğiniz ya da yavru köpeğiniz etrafta olduğunda sinirleniyor gibi görünüyorsa, büyük ihtimalle bu sizin kafanızda değildir! Dikkat etmeniz gereken belirli işaretler vardır ve endişelenmeyin, herkese iyi geçinmeyi öğretmek mümkündür.

Kopeklerde Kiskanclik
Kopeklerde Kiskanclik

Köpeğinizin Kıskançlığının Üstesinden Gelmek İçin İpuçları

Bir köpeğin kıskanç köpek davranışı sergilemesinin birçok farklı yolu vardır, bu nedenle gözlemlemeye dikkat edin ve sorunu doğru tanımladığınızdan emin olun. Eğer sorun kıskançlıksa, atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Kıskanç Davranışı Asla Ödüllendirmeyin

Bir köpekle, tıpkı bir çocukla olduğu gibi, her türlü ilgi iyi bir ilgidir. Köpeğiniz umutsuzca istediği sevgiyi elde etmek için mücadele ediyorsa, ona ilgi gösterdiğiniz sürece azarlanmayı kabul etmekten mutluluk duyacaktır. Bu nedenle, kıskanç köpek davranışına sürekli olarak sert tepki verirseniz, muhtemelen bunu yapmaya devam edecektir.

İstenmeyen bir davranış sergilediğinde sürekli olarak arkanızı dönmek veya ona bakmadan odadan çıkmak daha etkili bir yaklaşımdır. Yavruyken öğrendiği itaat eğitimine odaklanın ve sadece iyi davranışlara karşılık olarak ödüller, övgü ve oyun zamanı sunun.

Harekete Geçin ve Eğitime Başlayın

Bazen köpek sahipleri, ödüllü köpeklerini yavruluk döneminden beri eğitmediklerini unuturlar. Eğer durum buysa, temellere geri dönmenin zamanı gelmiştir. Köpeğinizle bu zamanı geçirmek her ikiniz için de ödüllendiricidir, birbirinize olan bağınızı yeniden güçlendirir ve hangi eylemlerin istendiğini veya istenmediğini yeniden teyit eder.

Köpeğinize yeni bir şey öğretmek ve birlikte egzersiz yapmak, birlikte yaşayabileceğiniz en sağlıklı iki etkileşim türüdür. Eve yeni insanlar veya evcil hayvanlar geldiğinde, her hafta bu aktiviteler için bolca zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız. İnatçı köpekler, olumsuz ilgi döngüsünden çıkmak için ek motivasyona ihtiyaç duyabilir. Bir köpek eğitmeni, kendi başınıza çözemediğiniz belirli sorunlarda size yardımcı olabilir.

Yeni Partnerler veya Aile Üyeleri

Hayatınıza yeni bir eş girdiğinde ya da daha önce yanınızda olmayan bir aile üyesi kalmaya geldiğinde, köpekler kendilerini ciddi şekilde gölgede kalmış hissedebilir. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, yeni kişiyi köpeğin en sevdiği eğlencelere dahil etmektir: yemek yemek, yürümek ve oynamak.

Sinir bozucu davranışları bir ödülle ödüllendirmeyin, ancak köpeğin bu kişinin kalmak için burada olduğunu bilmesini sağlayın. Köpeğe rüşvet vermek için yeni aile üyesine çok sayıda ödül maması vermek yerine, köpek olumlu davranışlar sergilediğinde ödül maması vermelerine izin verin. Yavru köpek onlarla olumlu bir ilişki kurduktan sonra, ailenin düzenli bir parçası haline gelecektir.

Evdeki Yeni Köpekler

Yeni bir köpek, mevcut köpek dostunuz için oldukça korkutucudur çünkü benzer bir değiştirme tehdidi söz konusudur. Bu senaryodaki sır, mümkün olduğunca adil olmaktır. Ödülleri yalnızca iki köpek birlikte iyi davrandığında verin. Bu, olumlu birlikteliği teşvik eder ve her iki köpeğin de itaat becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Bir başka mükemmel fikir de, iki köpeğinizdeki sürü zihniyetini ortaya çıkarmak için onları her zaman birlikte yürüyüşe çıkarmaktır. Köpekler son derece sosyaldir ve evrimsel açıdan bakıldığında her zaman sürü halinde birlikte koşmuşlardır. Dünyayı birlikte keşfetmelerine izin vererek güçlü bir bağ kurmalarını teşvik edebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir