Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır?

Ev eğitimi, yavru köpeğinize öğretmek için ihtiyaç duyacağınız ilk şeylerden biridir. Anahtar, sizin ve yavru köpeğinizin iyi bir günlük rutine girmesi ve eğitime bağlı kalmasıdır. Tüm yavru köpekler farklı hızlarda öğrenirler. Bazıları tuvalet eğitimini birkaç gün içinde alır, bazıları ise çok daha uzun sürebilir. Yavru köpeğiniz hızlı bir öğrenici olsa bile, ilk başta kaza geçirmeleri zorunludur.

Günlük Rutin

Sabah ilk iş olarak yavru köpeğinizi tuvalet molası için dışarı çıkarın ve onu kakasını yapıp dışarıda çiş yapmaya teşvik edin. Bir tuvalet molasının zamanı geldiğine odaklanmamak için etrafta dolaşıp keşfetme şanslarından kaçınmak için ilk başta yavru köpeğinize bir ipucu vermenize yardımcı olabilir. Yavru köpeğinizin tuvalete gitmekle ilişkilendirebileceği ‘acele edin’ veya ‘tuvalet’ gibi bir kelime kullanmak da yararlıdır.

Yavru köpeğinizi gün içerisinde 2-3 saatte bir dışarı çıkarın. Yavru köpeğinizin sadece küçük bir mesanesi olduğunu ve onu tutmaya alışkın olmadığını unutmayın. Büyüdükçe onu daha iyi tutabilecekler ve daha az tuvalet molasına ihtiyaç duyacaklar.

Yavru köpeğinize her yemekten kısa bir süre sonra tuvalet molası verin, çünkü yemekten kısa bir süre sonra kakaya ihtiyacı olacaktır. Onlar da yeni uyandıklarında onları dışarı çıkarmak iyi bir fikirdir. Köpek yavrusu oyunu, özellikle gerçekten heyecanlanırlarsa, tuvalete ihtiyaç duymalarına da neden olabilir. Onları hemen sonra dışarı çıkarın ya da bir oyun seansının ortasında onlara bir mola verin.

Yavru Kopek Tuvalet Egitimi Nasil Yapilir
Yavru Kopek Tuvalet Egitimi Nasil Yapilir

Yavru Köpeğinizi Ödüllendirmek

Yavru köpeğiniz dışarıdaki tuvalete gittiğinde, ona bol bol övgü ve sağlıklı bir atıştırmalık gibi yüksek değerli bir ödül verin. Bu, yavru köpeğinize dışarıdaki tuvalete gittiği için onunla gerçekten mutlu olduğunuzu bilmesini sağlayacaktır. Tekrar yapmak istemeleri daha olasıdır, böylece daha fazla yaygara ve ikram alabilirler.

Yavru Köpeğiniz Evde Tuvaletini Yaparsa Ne Yapmalısınız?

Evin içinde bir kaza geçirdiği için yavru köpeğinizi asla cezalandırmayın. Bu onların suçu değil: Dışarıdaki tuvalete gitmeleri için onlara yeterince fırsat verilmemiş. Alanı iyice temizleyin ve değerli bir öğrenme deneyimi olarak kullanın!

Yavru köpeğinizin tuvalete gitmeden önce gösterebileceği işaretleri öğrenmek iyi bir fikirdir, örneğin daire çizerek ve yeri koklayarak. Bu, onları dışarı çıkarmanız ve tuvalete gitmelerini istediğiniz yere gittikleri için onları övmeniz için bir işarettir.               

Ev Eğitimi Yaşlı Köpekler

Daha yaşlı köpekler de çok kolay bir şekilde evde eğitim görebilir:

  • Her saat başı dışarı çıkarın ve dışarıda tuvaletini yaptığı için köpeği ödüllendirin ve övün.
  • Evde kirlenmeleri için onları asla cezalandırmayın, ancak evde kazalar devam ediyorsa, dışarı çıkma sıklığını artırın.
  • Yavaş yavaş, dışarıdaki geziler arasındaki süre artırılabilir. Onlara gece de tuvalet yapma fırsatı vermeniz gerekebilir, ancak köpeklerin çoğu çok çabuk öğrenecektir.

Düzenli bir yemek ve egzersiz programına uymak, yaşlı köpekleri eğitmeye de yardımcı olabilir. Yaşlı bir köpeğin tuvalet eğitimi konusunda daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, tavsiye için yerel veterinerinize veya veteriner hemşirenize danışın.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.