Bir Kedinin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Diş sağlığı sorunları kediniz için de bizim için olduğu kadar acı verici olabilir. Ağız ve diş ağrısı, kedi dostunuzun yemek yemeyi reddetmesine bile neden olabilir. Bugün, kedinizin ağzını nasıl temizleyeceğinizi ve dişleri nasıl sağlıklı tutacağınızı açıklıyoruz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kedinizin Diş Sağlığı

Kediler acılarını gizlemekte çok başarılıdır. Rahatsızlıklarını dile getirmeden ağrılı bir ağız sağlığı sorunundan muzdarip olabilirler. Sonuç olarak, kedi sahipleri kedi dostlarının ağız sağlığının farkında olmalı ve tüylü dostlarının dişlerini temiz tutmalıdır. Kedinizin dişlerini düzenli olarak takip ederek ve temizleyerek, herhangi bir ağız sağlığı sorununu erkenden tespit edebilir ve kedinizin ağrıdan ve maliyetli tedaviden kaçınmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir Kedinin Disleri Nasil Temizlenir
Bir Kedinin Disleri Nasil Temizlenir

Kediniz İçin Evde Diş Temizliği

Kediniz için günlük ağız hijyeni rutinini sürdürmek, dişlerini ve diş etlerini hayatlarının geri kalanında sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Evde diş temizliğini mümkün olduğunca basit ve stressiz hale getirmek için kediniz henüz yavruyken günlük bir ağız hijyeni rutini oluşturmaya başlayın. Kediniz bu şekilde küçük yaşlardan itibaren dişlerinin fırçalanmasına ve ağzına dokunulmasına alışacaktır.

Amacınız, kedinizin dişlerini fırçalamayı kedinizin günlük rutininin stressiz ve kolay bir parçası haline getirmektir. Kediniz sakinleşene ve rahatlayana kadar bekleyin ve ardından aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Kedinizin dudaklarını nazikçe kaldırın, ardından parmağınızı kullanarak dişlerine ve diş etlerine sadece birkaç saniye masaj yapın.
  2. İlk başta kedinizden çok fazla şey beklemeyin. Bu işlemi ilk birkaç kez denediğinizde sadece birkaç dişe ulaşabilirsiniz. Yine de sorun değil. Bu, kedinizin tedirgin olmasını önlemeye yardımcı olmak için kedinizde güven oluşturmakla ilgilidir.
  3. Sakin olun ve diş ve diş eti masajınızdan sonra bol bol övgü ve lezzetli bir ödül verdiğinizden emin olun. Her gün görev için harcadığınız süreyi kademeli olarak artırarak kedinizin bu deneyime karşı toleransını geliştirmeye çalışıyorsunuz.
  4. Kedi dostunuz her gün diş etlerine masaj yapmanıza alıştığında, veterinerinizden temin edebileceğiniz yumuşak kıllı bir diş fırçasını ve özel bir kedi diş macununu yavaş yavaş kullanmaya başlayabilirsiniz. Diş macunu, kediler için sığır eti veya tavuk gibi çeşitli mükemmel tatlarda olabilir.
  5. Diş fırçasını kullanmaya, diş ve diş eti masajını yaptığınız gibi yavaş yavaş başlayın; kediniz parmağınızdan sadece küçük bir parça diş macunu yalayarak başlayabilir.

Kediniz Sürece Alışırken Sabırlı ve Uyumlu Olun

Kedinizin dişlerini temizlemedeki başarınız büyük ölçüde kedinizin mizacına göre belirlenecektir. Rahat ve uyumlu olduğunuzdan ve yaklaşımınızın kedinizin tolerans seviyesine göre uyarlandığından emin olun. Bazı kedi sahipleri evcil hayvanlarının dişlerini temizlemek için gazlı bez kullanır; diğerleri parmak fırçası kullanır ve yine diğerleri parmaklarıyla bir diş jeli uygular ve işi onlar için yapmasına izin verir.

Sonunda kedinizin dişlerini başarılı bir şekilde fırçalamaya başladığınızda, diş eti çizgisi boyunca ilerleyin, hızlı bir şekilde çalışın ancak kediniz tahriş olmadan önce durun. Kedinizin tek bir seansta tüm dişlerinin temizlenmesini tolere etmesi haftalar alabilir.

Kediniz diş temizleme işlemi nedeniyle strese girerse veya paniğe kapılırsa, tırmalayarak veya ısırarak tepki verebilir. Bu nedenle, kedinizin dişlerini fırçalamak sizin ve kediniz için çok zorsa, içme suyuna plak giderici katkı maddeleri eklemeyi, özel olarak tasarlanmış çiğneme oyuncakları almayı veya kedinize lezzetli diş ödülleri vermeyi düşünün.

Kediler İçin Yıllık Diş Kontrolleri

Veteriner hekimlerimiz, ağızlarının ağrısız ve sağlıklı kalmasını sağlamak için veterinerinizin ofisine yıllık diş bakımı ziyaretlerini kedinizin önleyici sağlık rutininin bir parçası haline getirmenizi önerir. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın genel fiziksel sağlığına ek olarak ağız sağlığını da değerlendirecek ve kedinizin sağlığını geri kazanmak için profesyonel diş temizliği veya ameliyat gerekip gerekmediğini size bildirecektir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir