Airbnb İle Kısa Dönem Ev Kiralama

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın birçok alanında gelişmeler ve değişimler meydana gelmiştir. Teknoloji sayesinde birçok ihtiyacımızı kolayca giderebilmekte ve pratik çözümlerle zaman yönetimimizi planlayabilmekteyiz.

Teknolojinin hayatımıza getirdiği bir yenilikte kısa dönem ev kiralama yöntemidir. Bu yöntem sayesinde ev sahipleri ile kiracılar sanal bir platformda buluşturulmaktadır. Yeni nesil teknoloji tabanlı sistem sayesinde kısa dönem seyahat edenler ve bu seyahat esnasında eve ihtiyaç duyanlar bu sistemi kullanabilmektedirler. Airbnb adı verilen bu yöntemde güvenlikli bir şekilde ev kiralama işlemi yapılabilmektedir.

Kısa dönem ev kiralama işleminde güvenilirlik son derece önemlidir. Airbnb güvenlik konusunu derinlemesine çalışmış ve sistem içerisinde bu konuya son derece önem vermiştir. Sistem kiracının ve ev sahibinin güvenliğini öncelemekte ve her iki tarafın olumsuz durumlara maruz kalmasını engellemektedir.

Airbnb sanal bir platform olmasından dolayı kullanıcıların kullanıcı adı ve şifre belirlemesi istenmektedir. Sistem içerisinde bulunan uygulamalar teknoloji tabanlı ve değişimlere açık bir konumdadır.

Bilgi çağında yaşamamızdan dolayı çağımızda bir veriye ulaşmak çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Pazarlama konusunda bir ürünü veya hizmeti satmak teknolojik imkanlarla oldukça kolaydır. Sadece bir internet bağlantısı sayesinde birçok bilgiye ulaşmak ve hizmetler satın almak son derece basittir.

Teknolojinin gelişimi birçok değişimi beraberinde getirmektedir. Bu değişimler insan hayatında da birçok alanda değişimler getirmektedir. Bir yerden başka bir yere seyahat ederken birçok insan konaklama ihtiyacını geleneksel yöntemlerle gidermektedir. Fakat günümüzde Airnbnb sistemi sayesinde son derece hızlı ve kolay bir şekilde konaklama ihtiyacı giderilebilmektedir.

Kiracıların ve ev sahiplerinin yararlandığı sistemde ev sahipleri bir profil oluşturmakta ve bu sayede hızlı ve kazançlı bir yöntemle evini kiraya verebilmektedir. Kiracılar ise konaklama ihtiyacını hızlı bir şekilde giderebilirken aynı zamanda güvenlik kaygılarından da kurtulabilmektedirler.

Günümüzde otel fiyatları oldukça fazladır. Airbnb otel konforunda ve daha makul fiyatlarda konaklama çözümlemeleri sunmaktadır. Oteller genellikle belirli mevkilerde konumlanırken Airbnb sistemi içerisinde ulaşım problemi oluşturmayacak evler kiralanabilmektedir. İş seyahati yapan kullanıcılar gidecekleri mevkilere yakın yerde ev kiralayabilme yöntemi sayesinde ekstra masraflardan da kurtulmaktadırlar.

Airbnb dünya genelinde belli bir popülerliği yakalayan bir sistemdir. Son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşan sistem paylaşım ekonomileri kapsamında değerlendirilmektedir. Airbnb sisteminin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının sebebi altyapısının çok güçlü bir teknolojiye dayanmasıdır.

Kısa Dönem Ev Kiralama Nedir?

Kısa dönem ev kiralama sisteminde ev sahipleri gayrimenkullerinin tamamını yada belli odalarını kiralayabilmektedir. Bu sistem içerisinde kiralama aşamasında değişiklik yapılabilmektedir. Bu sayede kazanç sağlayabilmektedirler.

Ev sahipleri evlerini kiraya verirken belirli seçenekler sunmaktadırlar. Airbnb sistemi içerisinde günlük, haftalık ve aylık ev kiralama işlemi yapılabilmektedir. Süre. Esnasında kullanıcılar farklı seçeneklerden de yararlanabilmektedir. Ev sahipleri evinin tamamını ya da bir bölümünü kiraya verirken bazı yükümlülüklerini yerine getirmelidir.

Ev kiralama kullanıcıların farklı amaçlarla başvurduğu bir sistemdir. Bazı kullanıcılar ev kiralama işlemini turizm amaçlı tercih ederken bazıları ise iş seyahati gibi konularda ev kiralamaya başvurmaktadır. Airbnb sistemi tam anlamıyla bu ve benzeri seyahatlerde kiralayacak ev arayan kullanıcıların yardımına yetişmektedir. Güvenilir olmakla da öne çıkan sistem çağımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Airbnb sistemiyle eşyalı evler kiralanabilmektedir. Güvenlik amaçlı bazı prosedürlerin uygulanmasıyla hem ev sahibi hem de kiracı korunmaktadır. Bilindiği üzere eşyalı dairelerde eşyaların korunması önemli bir konudur. Bu ve benzeri olumsuz durumların önüne geçilmek adına bazı maddeler uygulanmaktadır.

Kiracı ve ev sahibi arasında belirlenen belli başlı sorumluluklar bulunmaktadır. İki taraf arasında bir sözleşme uygulanmaktadır. Bu sözleşme çerçevesinde yer alan maddeler iki tarafı da koruma ve güvenliğini sağlama amaçlıdır. Airbnb sisteminin popülerliğinin artması aslında bu maddelerdeki hassasiyetlere bağlıdır. Günlük, haftalık ve aylık kiralama işleminin sanal olarak gerçekleştiği platformda kiracı ve ev sahibi arasında genel anlamda aşağıdaki prosedürler uygulanmaktadır.

Kısa Süreli Ev Kiralama Sözleşme Maddeleri Nelerdir?

Eşyalı bir ev kiralamak isteyen kiracılar için ev sahiplerinin yapması gerekenler vardır. Ev sahibi beyaz eşya, yemek masası, sandalyeler gibi temel yaşam gereksinimlerini temin etmeli ve bu şekilde hizmet vermelidir.

Kısa süreli ev kiralamalarda insanların temel gereksinimleri karşılanmalıdır. Bu madde ev sahibinin göz önünde bulundurması gereken bir durumdur.

Temel yaşam ihtiyaçlarının belirlenmesi sayesinde kiracının konforlu bir şekilde evde kalması sağlanmaktadır. Bu sayede hem ev sahibi hızlı ve kazançlı bir yol izler hem de kiracı kısa süreli kalacağı evde barınma ihtiyacını makul fiyatlarda karşılar.

Eşyalı evlerin kiracıya teslim edilme aşamasında bir sözleşme gerekmektedir. Bu sözleşme bağlamında kiracı evdeki eşyaları ne şekilde teslim alıp ne şekilde teslim edeceğine ilişkin bir tutum sergiler. Bu durum ev sahibinin eşyalarının güvenli bir şekilde teslim edilip tekrar teslim alınmasını sağlar.

Evde demirbaş eşyaların çalışır durumda teslim edilmesi son derece önemlidir. Bu çerçevede buzdolabı, çamaşır makinesi, koltuk gibi eşyalar demirbaş sayılmakta ve sözleşmeye dahil edilmektedir.

Demirbaş eşyaların yanı sıra değerli eşyalarında ev sahibine sağlam bir şekilde teslim edilmesine ilişkin sözleşme maddeleri bulunmaktadır. Yine bu madde de her iki tarafın haklarını gözetmektedir.

Sözleşme kapsamında ev sahibi ve kiracı istediği taktire özel maddeler ekletebilmektedir. Bu durum özel hal ve durumlar için son derece verimli bir sürece sebep olmaktadır.

Airbnb kullanarak ev kiralayanlar bulundukları ülkenin yasalarına uygun davranmalı ve yasadışı eylemlerden kaçınmalıdır. Söz konusu sözleşme maddelerinden biri de yasal hakların ihlalini önlemek ve yasal çerçevede hareket edebilmek adına düzenlenmektedir.

Ev ruhsatı, kiralama, vergilendirme gibi mükellefiyetler ev sahibine aittir. Kiracı bu ve benzeri konulardan yükümlü tutulmamaktadır. Bu açıdan ev sahibinin gerekli yasalara uygun davranması gerekmektedir.

Kiracı ve ev sahibi arasında yapılan sözleşmenin yasal bir yönü bulunmaktadır. Bu açıdan kiracının kimlik bilgileri ev sahibine verilmektedir. Güvenli bir konaklama için bu durum son derece önem arz etmektedir.

Kısa Süreli Ev Kiralamada Ev Sahibinin Sorumlulukları Nelerdir?

Airbnb vasıtasıyla evinin bir bölümünü veya tümünü günlük haftalık ve aylık olarak kiralamak isteyen bu sayede kazanç elde etmek isteyen ev sahiplerinin birtakım sorumlulukları bulunmaktadır.

Ev sahiplerinin evlerinde bulunan eşyaların durumu konusunda kiracılara detaylı ve net bilgilendirmeler yapması gerekmektedir. Bu durum her iki taraf içinde güvenli bir konaklama hizmeti sağlamaktadır.

Ev sahibi kiralamayı düşündüğü eve birtakım yönerge levhaları koymalıdır. Bu sayede evde olası bir tehlike olacağında kiracının ne yapması gerektiği gibi konular açıklığa kavuşturulmaktadır. Ayrıca yönergelerde bazı eşyaların kullanım talimatı da yer almaktadır.

Airbnb kullanarak kazanç elde etmeyi amaçlayan ev sahiplerinin sistemde profil oluşturduktan sonra verdiği ilanın detaylı ve net olması son derece önemlidir. Detaylı ve net olmayan ilanlar her iki tarafı da olumsuz etkileyebilir. Bu sebepler bu duruma dikkat edilmelidir.

Ev sahibinin evi kiracıya teslim etmeden önce evin durumu ve ev içerisinde bulunan eşyaların listesini çıkartmaları ve ne durumda olduğunu belirtecek bir belge hazırlamaları güvenli konaklamaya yardımcı olacaktır.

Ev sahibinin Airbnb sistemi bünyesinde profil oluştururken son derece açık ve detaylı ifadelere yer vermesi kiracılara yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://evinidodola.com/blog/airbnb-ile-neden-ev-kiralamalisiniz

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir