Uçkun (Işgın) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uçkun, 1,5 m’ye (5ft) kadar büyüyen bir bitkidir. Haziran’dan Temmuz’a kadar çiçek açar ve tohumlar Temmuz’dan Ağustos’a kadar olgunlaşır. Tür hermafrodittir (hem erkek hem de dişi organlara sahiptir) ve rüzgar tarafından tozlanır.

Özellikle Erzurum yöresinde ekilmektedir. 1000-4000 m yükseklikte yetişen ve uzunluğu yaklaşık 40-150 cm olan ravent, yabani turta bitkisinin ilk çeşididir. Rüzgarlarla tozlaşır ve kendi türü ile melezleşir. Genelde taze olarak tüketilir. Tadı kiviye benzer. Ekilen bölgelerde meyve olarak yenir. Geniş yaprakların içinde büyüyen çiçekler yöre halkı tarafından budanır. Kar eridikten sonra ravent görülür. Sert bir yapıya sahip olan ravent otsu bir bitkidir. Ok ucu bitkisine benzeyen yapraklardan oluşur ve sarımsı beyaz çiçekleri vardır. Meyveleri geniş, kırmızı ve kahverengi kanatlara sahiptir. Şekli üç köşeli yapıya benziyor.

Kanserden Korur

Başta lösemi olmak üzere kanser tedavisinde faydalı olan uçkun, polifenol açısından zengin olması nedeniyle önemlidir. Yerleşir ve sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda kusmayı da engeller. Şeker hastalığına, yüksek tansiyona şifadır ve afrodizyak özelliği de vardır. Kabızlığı iyileştirmesinin yanı sıra astım, nefes darlığı, soğuk algınlığı, ishal, hemoroid ve ülsere iyi gelir. Ayrıca grip, iltihabi hastalık, nefropati, yorgunluk, uykusuzluk ve strese de hizmet eder. Özellikle kan şekerini düzenlemek çok iyidir. İştah açıcı olan ravent, kişinin dinç düşmesini sağlar. Ayrıca özellikle hamilelik döneminde vücut izlerine iyi gelmektedir. Baklaların içini koyarak onlardan kurtulabilirsiniz. Kolesterol seviyesini düşüren ravent, kalp rahatsızlıklarını önler. Sadece kırışıklığa değil, yaşlanmaya da faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlıklı bir vücut sağlar.

Uckun Nedir
Uckun Nedir

İlaç Üretiminde Kullanılır

Ravent salata olarak veya yemeklerden sonra meyve olarak tüketilebilir. Ayrıca haşlandığında birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Hem çiğ hem de pişmiş olarak yenebilir. Bir doğa harikası olan bu bitki çok ucuza satılıyor.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir