Bahçe Düzenleme Fikirleri: Kuru Bahçe Tasarımı

Kuru bahçelerde başarının anahtarı, ikliminize, alanınıza ve toprağınıza uygun kuraklığa dayanıklı bitkileri seçmek ve geliştiklerinden emin olmak için onları doğru şekilde dikmektir. Ayrıca alanınızı canlandırmak, kuşları ve faydalı böcekleri desteklemek için gölgeli bir oturma alanı ve bir su özelliği ekleyin.

Mükemmel kuru bahçe oluşturmak için bu uzman adımlarını izleyin. Alanın optimum kullanımını planlamaktan kuru koşullar için ideal olan bitkileri seçmeye kadar ihtiyacınız olan tüm tavsiyeler bizde.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Saha Koşullarınızı Değerlendirin

Kuraklığa dayanıklı bitkiler tam güneşin tadını çıkarmayı tercih eder, ancak özellikle şehirdeki birçok kuru bahçede gölge alanlar da vardır, bu nedenle arazinizdeki ışık seviyelerini değerlendirmek ve her alanı bu koşullardan hoşlanan bitkilerle eşleştirmek önemlidir.

Toprağınızın Kuru Bir Bahçe İçin Uygun Olup Olmadığını Kontrol Edin

Birçok az su tüketen bitki en elverişsiz topraklarda bile yetişebilir, ancak köklerinin asla su dolu koşullarda kalmaması için iyi drene olmaları gerekir. Islak killi topraklara sahip bahçelerde, yeterli drenaj sağlamak için yükseltilmiş bahçe yataklarına dikmeyi deneyin.

Basit Bir Plan Yapın

Kuru bahçenizi basit bir el çizimi ile önceden planlayın. Ya da bir bilgisayar tasarım programı kullanarak, mevcut ağaçları, bitkileri ve korumak istediğiniz diğer özellikleri ve güneş ve gölge alanlarını gösteren ışık düzenlerini belirleyin.

Kuru Bahce Tasarimi
Kuru Bahce Tasarimi

Barınak ve Gölge Sağlamak

Güneşten korunacağınız oturma ve yemek alanlarını, salkım söğüt gibi bir sarmaşıkla kaplayabileceğiniz bir ağaç veya pergola altında ya da evin gölge sağlayacağı bir yerde oluşturun. Az bakım gerektiren birkaç yeni ağaç ya da bir dizi çit bitkisi eklemek, insanlar ve bitkiler için serin gölge sağlamanın bir başka yoludur. Bu bitkilerin birçoğu gölgeliklerin kenarında, yakıcı gün ortası güneşinden korunarak gelişecektir. Ağaçlar havayı da serinletir, yapraklarından nem salarak ortam sıcaklığını düşürür.

Kuru Bir Bahçe İçin Çevre Dostu Malzemeler Seçin

Bahçe ve peyzaj tasarımcıları, kuru bahçelerdeki teraslar için yerel taş veya agregaların kullanılmasını tavsiye ediyor. Bahçenize ulaşmak için binlerce kilometre taşınması gerekmeyecek taşlar. Bir kır bahçesinde, uyumlu bir görsel bağlantı oluşturmak ve karbon ayak izinizi en aza indirmek için sınırların ötesindeki manzarayı yansıtan taş kullanın.

Kuru Bahçelerde Yaprak ve Çiçek Katmanı

Ağaçların etrafında yapısal bir peyzaj katmanı oluşturmak için az bakım gerektiren çalılar, sukulentler ve çok yıllık bitkiler kullanın. Parlak yaprakları, beyaz yaz çiçekleri ve koyu mor meyveleriyle mersin (Myrtus communis); yumuşak, gümüşi artemisia; gri-yeşil yaprakları ve küçük soluk mavi çiçekleriyle Avustralya biberiyesi (Westringia fruticosa) gibi yuvarlak çalılarla dikenli yuccaları, phormiumları ve agavları birleştirmeyi deneyin.

Kaktüslerle peyzaj düzenlemesi, kış yağışlarının az olduğu güneşli bahçelerde çiçeklerin yanı sıra doku ve yapı da sağlayacaktır – bazıları donma noktasının altındaki sıcaklıklara tahammül edemez.

Kuru Yer Örtücü Bitkiler Ekleyin

Çimenler uzun süreli kuraklık dönemlerinde samana dönüşeceğinden bunun yerine az bakım gerektiren yer örtücü bitkiler kullanmaktadır. Bunlar arasında yemyeşil bir halı oluşturmak için fescue, Festuca occidentalis, F. idahoensis ve F.rubra karışımı yer alıyor. Normal çimden daha yabani görünüyorlar ama yine de güzeller ve daha sürdürülebilirler. Alternatif olarak, yeşillik ve çiçeklerden oluşan bir halı oluşturmak için az büyüyen kekikler, deniz fundaları (Frankenia), sedumlar ve santolina gibi çalı alternatiflerini tercih edin.

Su Özelliğini Tanıtın

Su genellikle kuru bahçelerin merkezi bir özelliğini oluşturur, ses ve ferahlatıcı bir atmosfer katar. Bir çöl vahası hissi yaratabilen ve açık bir gölet veya çağlayandan çok daha az su kullanan fıskiye veya kuş banyosu gibi küçük bir su özelliği eklemeyi önerilir. Fıskiyeler suyu devridaim ettirir ve buharlaşmayla çok az miktarda su kaybederler ve vahşi yaşamı cezbetmek için harikadırlar. Su kapları ve leğenler de etkilidir, ancak buharlaşmayı azaltmak için bahçeyi kullanmadığınız zamanlarda bir örtü ekleyin.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir