B Sınıf Ehliyet İle Kullanılabilen Motorlar

Yasal olarak araç kullanmak için ehliyet alınması gerekiyor. Kullanacakları araçlara göre alınan birçok ehliyet türü vardır. B sınıf ehliyet bunlardan biridir. B sınıfı ehliyet, otomobil veya kamyonet kullanmak isteyen kişilerin aldıkları ehliyet türüdür. B sınıf ehliyet almaya hak kazananlar B1, M, F sınıfı araçları kullanabilir. Bu araçlar dört tekerlekli traktör, motosiklet, otomobil, azami yüklü ağırlığı 4250 kg değerindeki birleşik araçlar kullanabilir. Ülkemizde en fazla alınan ehliyet türü B sınıf ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyet alabilmek için belirli şartlar vardır. Bunlar;

  • 18 yaşını doldurmak.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf.
  • Kişinin minimum ilkokul mezunu olması.
  • Sağlık belgesi.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi.

B sınıfı sürücü belgesinin alınması için gereken şartlar ve belgeleri tamamladıktan sonra aday sürücü kurslarına başvurması ve teorik yazılı dersleri alması gerekmektedir. Aldıkları eğitimden sonra yazılı sınavı girmeleri gerekir. Yazılı sınavı başarılı şekilde geçtikten sonra direksiyon derslerine başlanır. Bir süre eğitimden sonra adaylar direksiyon sınavının geldiği gün sınava girer ve başarılı olursa ehliyet almaya hak kazanır.

B Sinif Ehliyet Kullanilabilen Motorlar
B Sinif Ehliyet Kullanilabilen Motorlar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Araba Ehliyetiyle Hangi Motorlar Kullanılır?

Bilindiği gibi B sınıfı ehliyet ile M yani Moped sınıfı motosikletler kullanılabilir. Moped sınıfı hacmi 50 cc ve 45k/s hızı geçmeyen motosiklet anlamına gelmektedir. Ayrıca B1 ATV araçlarını kullanabilir. Bu araçlar zorunlu trafik sigortasından ve motorlu taşıt vergisinden muaftırlar. Şimdi B sınıfı ehliyetle kullanabilen motor çeşitlerini inceleyelim.

Yamaha Neo’s 4

Pratik şehir içi ulaşım aracı olarak kullan motor, 95 kg ağırlığındadır. Motor hacmi 49cc’dir. Motor tipi 4 zamanlı, sıvı soğutmalı ve tek silindir. Alaşımlı jantlar, mavi arka plan aydınlatmalı, LCD gösterge paneli ve çift ön farlara sahiptir.

Asya Polo 50

Silindir hacmi 49 cc’dir. Scooter kategorisinde yer almaktadır.81 kg ağırlığında, otomatiktir bir motordur. Motor tipi 4 zamanlı, sıvı soğutmalı ve tek silindir.3.1 beygir gücüne sahiptir. Yakıt kapasitesi 6 lt’dir. Motor elektrikli marş ile çalışmaktadır.

Mondival Revival 50CC

MTV’den muaftır. Motor tipi yine 4 zamanlı, tek silindir ve sıvı soğutmalıdır. Motor hacmi ise 49.6 cc’dir. 85 kg ağırlığındaki motor, maksimum taşıma kapasitesi 150 kg’dır. Vites tipi ise otomatiktir. Bu motorda Scooter kategorisinde yer alır.

Kanuni Pony 50cc

Motor tipi, tek silindir, 4 zamanlı ve sıvı soğutmalıdır Silindir hacmi 49.6 cc’dir. 78 kg ağırlığındadır ve siyah, kırmızı, kahverengi ve mavi renkleri mevcuttur. Maksimum taşıma kapasitesi ise 150 kg’dır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir