Futbolda 6 Pas (Altı Pas) Nedir?

Futbolda altı pas nedir, neresidir? Daha önceki yazılarda çeşitli futbol terimlerinden bahsetmiştik. Bu yazıda kısaca “altı pas” terimine değineceğiz.

Altı pas, dilimize İngilizcedeki “6 yard box” veya “six-yard-box” teriminden gelmiştir. Futbolda ceza sahası içerisinde küçük dikdörtgen alana verilen addır. Bu alana “kale sahası” ismi de denmektedir. Altı pas alanında kaleciler dokunulmaz olur ve burada kendilerine tapılan müdahelelere faul olarak değerlendirilmektedir.  Zaman zaman mücadelelerde ve fizik gücün üst düzeyde olan liglerde hakemler bu alanda kalecilere yapılacak ufak müdahalelere faul çalmamaktadır. Bu tamamen ligin durumuna ve faulun şiddetine göre değişmektedir.

Bu alan kalecilerin özel alanı olarak bilinir. Alana bu sebepten dolayı “kale sahası” adı verilmiştir.  Altı pas bölgesi, ceza sahası içerisindeki küçük dikdörtgen alanı ifade etmektedir. Bu alanda bulunan diğer dikdörtgen ise ceza sahasıdır. Ceza sahası İngilizcede “18-yard-box” olarak adlandırılmıştır.  Penaltı noktası, kale sahasıyla ceza sahası içerisinde yer alan bölgededir. Ceza sahası, kale sahası alanını da kapsadığından bu alanda yapılacak herhangi bir faul, penaltı ile cezalandırılmaktadır.  Kale sahası yani altı pas bölgesi, ceza sahasından 11 metre içindedir ve altı pas bölgesinin genişliği ise 5.5 metredir. Kale sahasının uzunluğu da 18.2 metredir.

Futbolda Alti Pas Nedir
Futbolda Alti Pas Nedir

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Özet ve Bilinmesi Gerekenler

  • Altı pas olarak adlandırılan bölgenin diğer ismi kale sahasıdır.
  • Bu alan içerisinde kalecilere yapılan müdahalelere faulle cezalandırılmaktadır.
  • Altı pas alanı 5.5 metre genişliği, 18.2 metre uzunluğu ve dikdörtgen şeklindedir.
  • Bu alan ceza sahası içerisinde yer almaktadır.
  • Penaltı noktası bu alanın dışında yer almaktadır.

“Demarke” Nedir?

Yukarıda tırnak içerisinde yer alan demarke kelimesi, futbol özelinde markaj altında olmayan, müsait pozisyonda anlamına gelir.

Altıpas Alanında Kaçırılan Goller

Bu alan daha çok inanılması güç pozisyonların kaçırıldığı yerler olarak bilinmektedir. Kaleye yakın alan olan altı pasta futbolcular zaman zaman zor olanı başararak topu auta gönderir.

Altıpas Hakkında Yapılan Aramalar

Google’dan altı pas ile ilgili arama yapanlar aynı zamanda şunları da aramaktadır: futbolda altı pas nedir, altı pasta kaleci dokunulmazlığı, futbolda altı pas nerededir, kaleciye faul kuralları, ofsayt nedir, futbol sahası ölçüleridir. Bu yazıları da ilerleyen günlerde paylaşacağız.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir