Kivi Kuşu Özellikleri Nelerdir, Uçabilir Mi?

Kivi kuşu, Apteryx cinsine ait ve Yeni Zelanda’da bulunan beş uçamayan kuş türünden biridir. İsim, erkeğin tiz çağrısına atıfta bulunan bir Maori kelimesidir. Kivi, tavuk büyüklüğünde grimsi kahverengi kuşlardır. Soyu tükenmiş moalarla akrabadırlar. Kiviler pek çok açıdan sıra dışıdır: körelmiş kanatlar tüylerin içinde gizlidir; burun delikleri uzun, esnek gaganın (tabanından ziyade) ucundadır; arka şaftları olmayan tüyler yumuşak ve tüy gibidir; bacaklar kalın ve kaslı; ve dört parmağın her birinin büyük bir pençesi vardır. Gözler tam gün ışığında küçük ve verimsizdir, kulak açıklıkları büyük ve iyi gelişmiştir ve gaganın tabanında çok uzun (belki dokunsal) kıllar oluşur.

Ormanlarda yaşayan kiviler, gündüzleri yuvalarda uyurlar ve geceleri solucanlar, böcekler ve larvaları ve meyveler için yiyecek ararlar. Gerektiğinde hızlı koşabilirler; tuzağa düştüklerinde savunmada pençelerini kullanırlar.

Ağırlığı 450 grama kadar olan bir veya iki büyük beyaz yumurta bir yuvaya bırakılır ve erkek tarafından yaklaşık 80 gün boyunca kuluçkaya yatırılır. Yumurta, kuşun boyutuna göre, yaşayan türlerin en büyüğüdür. Civciv tamamen tüylü ve gözleri açık olarak yumurtadan çıkar; yaklaşık bir hafta yemek yemiyor. Artık bol olmasa da, kivilerin yok olma tehlikesi yok gibi görünüyor ve hatta yavaş yavaş yarı pastoral topraklara uyum sağlıyor olabilir.

Kivi Kusu Ucabilir Mi
Kivi Kusu Ucabilir Mi

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Üreme

Kuşların üremek için cinsel olarak yeterince olgun olması 16 ay ile üç yıl arasında sürer. Üreme genellikle Temmuz ve Şubat ayları arasında gerçekleşir. Dişi Kivi, kuş dünyasında olağandışı olan iki fonksiyonel yumurtalığa sahiptir.

Kivi Yumurtası

Kivi, herhangi bir kuşun en büyük yumurta-vücut ağırlığı oranlarından birine sahiptir. Yumurta, dişinin vücut ağırlığının ortalama %15’ini oluşturur (devekuşunun %2’sine kıyasla). Kuluçka erkek tarafından yapılır ve 74-90 gün arasında her şeyi alabilir. Yumurtadan ilk çıktığında, civcivin karnı yumurta sarısı ile şişer ve bu onları ilk birkaç gün besler. Dişi kivi, erkeklerden daha büyük büyür (3,3 kg ve 45 cm’ye kadar).

Beslenme

Kivi omnivordur ve solucanlar diyetlerinin büyük bir bölümünü oluştursalar da, aynı zamanda odun biti, kırkayak, kırkayak, sümüklü böcek, salyangoz, örümcek, böcek, tohum, çilek ve bitki materyali de kolayca yerler. Kivi geceleri beslenir ve gagalarıyla 12 cm derinliğe kadar toprağı inceler.

Büyük kulak açıklıkları çok iyi bir işitme duyusu sağlar ve uzun zarif bıyıkları ve hassas gagası, topraktaki ve yaprak çöplerindeki yiyecekleri bulmasına yardımcı olur. Kivi civcivleri içgüdüsel besleyicilerdir ve ana kuşlar tarafından yiyecek aramaları öğretilmez.

Tehditler

Kaktüsler, gelincikler ve gelincikler Kivi’nin hayatta kalması için en büyük tehdittir ve onları kedi ve köpekler yakından takip eder – vahşi doğada yumurtadan çıkan tüm Kivilerin sadece %5’i yetişkinliğe kadar hayatta kalır. Tüy desenleri, kivinin karanlıkta kaybolarak ve orman bitki örtüsüne karışarak kendilerini korumasını sağlar. Bir kivi canı sıkıldığında donar ve kendini havadaki yırtıcılardan gizler.

Kivi genellikle gagasının ucuna benzersiz şekilde yerleştirilmiş ‘gürültülü’ burun deliklerinin sesiyle ele verilir. Yürürken gagasıyla yere vurur, toprağı inceler ve yüksek sesle koklar.

Ömür

Kivi uzun ömürlüdür ve türlerine bağlı olarak 25 ila 50 yıl arasında yaşar.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir