Mutlaka Okunması Gereken Dünyaca Popüler 5 Kitap – 2022

Pek çok kitap sever, evde raflarca okunmamış kitap olmasına rağmen güzel bir yeni ciltli kitap satın almanın cazibesini bilir, ancak edebi listenizde gerçekten hangi kitapları işaretlemeniz gerekir? Hayatınızda en az bir kez okumanız gereken kitap önerileri arıyorsanız, ölmeden önce okumanız gereken en iyi kitaplar derlememiz ilham dolu.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Shuggie Bain

Douglas Stuart’ın 1980’lerin başında yoksullukla boğuşan bir Glasgow’da geçen heyecan verici, Booker Ödüllü ilk filmi, yoksulluğun acımasızlığını ve aşkın sınırlarını gözler önüne seren yürek burkan bir hikaye. Agnes Bain her zaman daha büyük şeylerin hayalini kurmuştur, ancak kocası onu terk ettiğinde kendini üç çocuğuyla birlikte büyük bir yıkıma uğramış bir maden kasabasında kapana kısılmış olarak bulur ve gittikçe daha derine iner. Oğlu Shuggie, diğer çocukları kaçtıktan çok sonra Agnes’e yardım etmeye çalışır, ancak kendini kurtarmak için Agnes’in de onu terk etmesi gerekir. Shuggie farklı, titiz ve telaşlıdır ve yerel çocuklar tarafından seçilir ve yetişkinler tarafından ‘hayır’ olarak kınanır. Ama elinden gelenin en iyisini yaparsa diğer çocuklar gibi olabileceğine ve bu umutsuz yerden kurtulabileceğine inanıyor.

Mutlaka Okunmasi Gereken Dunyaca Populer Kitaplar
Mutlaka Okunmasi Gereken Dunyaca Populer Kitaplar

Luster

Barack Obama’nın 2020’nin Favori Kitaplarından biri olan Raven Leilani’nin jilet gibi keskin ama şaşırtıcı derecede yumuşak ilk çıkışı, şimdi genç olmanın ne anlama geldiğine dair önemli bir roman. Edie hayatını alt üst ediyor. Tamamen beyaz ofisinde çıkmaza giren yönetici işini berbat ediyor, tüm yanlış erkeklerle yatıyor ve onun için bir anlam ifade eden tek şeyde, resimde başarısız oldu. Ve kimse umursamıyor gibi görünüyor. Sonra beyaz, orta yaşlı ve açık bir evliliğe bir nevi anlaşmış bir eş ve hayatında ona nasıl yapılacağını gösterebilecek tek bir kişi olmayan evlatlık siyah bir kızı olan Eric ile tanışır. Ve hayat yeterince zor değilmiş gibi, Edie kendini Eric’in ailesine kafa kafaya düşerken bulur.

Room

Hem Booker Ödülü hem de Kadınlar Kurgu Ödülü için kısa listeye giren Room, hayatta kalma, masumiyet ve anne ile oğul arasındaki bağ hakkında benzersiz bir roman. Brie Larson’la En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan film uyarlamasını görmüş olabilirsiniz.

Burial Rites

Gerçek olaylara dayanan Burial Rites, bildiğimizi iddia ettiğimiz gerçekler ve bize söylenenleri nasıl yorumladığımız hakkında şaşırtıcı ve dokunaklı bir roman. Kuzey İzlanda’da, 1829, Agnes Magnúsdóttir, sevgilisinin vahşice öldürülmesindeki rolü nedeniyle ölüme mahkum edilir. Bölge memuru Jón Jónsson, karısı ve iki kızının çiftliğine son aylarını beklemeye gönderilen ev sahipleri, aralarında hüküm giymiş bir katilin olması ve onunla her türlü temastan kaçınması karşısında dehşete düşer. Sadece Agnes’in manevi koruyucusu olarak atanan genç rahip yardımcısı Tóti, onu anlamaya çalışmak zorunda kalır. Yıl ilerledikçe ve kırsal hayatın zorlukları hane halkını yan yana çalışmaya zorlarken, Agnes’in hikayesi ve bununla birlikte ailenin her şeyin sandıkları gibi olmadığını korkunç bir şekilde kavraması ortaya çıkmaya başlar.

American Psycho

Tartışmalı bir kült klasiği olan American Psycho, tüm zamanların en çok konuşulan romanlarından biridir ve onu doğrudan ‘okunacaklar’ listenizin en üstüne çıkarır. Sebep olduğu medya fırtınası nedeniyle yayınlanmadan sadece üç ay önce orijinal yayıncısı tarafından düşürüldü. Avustralya ulusal sansür mevzuatı, American Psycho’yu hala ‘R18’ olarak sınıflandırıyor, yani yalnızca 18 yaşından büyüklere satılabilir ve streç filmle sarılması gerekir. Patrick Bateman’ın yakışıklılığı, gençliği ve Wall Street’te bir işi var – ve o sadece bir psikopat. Bu modern klasik, Amerikan Rüyası’nın karanlık tarafı hakkında zifiri karanlık bir komedi ve okunacaklar listeniz için bir zorunluluktur.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir