IMDB Yüksek Korku Filmleri – 2022

Bu filmlerin her biri, ilgili IMDb kullanıcı puanını yansıtan ve buna göre sıralanmış filmlerdir. İşte IMDb göre en yüksek puanlı korku filmleri;

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Psycho

“Psycho” vizyona girdiğinde Alfred Hitchcock zaten “gerilim ustası”ydı ve yine de terör yaratma yeteneği yeni bir boyut kazandı. Hırsıza dönüşen bir sekreter (Janet Leigh) kasabadan kaçar ve Bates Motel’e yerleşir. Motelin sapkın sahibiyle yolları kesiştiğinde, olay örgüsü ve film tarihi de değişir.

IMDB Yuksek Korku Filmleri
IMDB Yuksek Korku Filmleri

Rosemary’nin Bebeği

Bir kadının şeytan tarafından hamile kaldığı bu aynı derecede korkutucu film, tüyler ürpertici bir skorla birlikte geldi. Filmin unutulmaz sahneleri arasında, başrol oyuncusu Mia Farrow’un hamileyken trafikte yürüdüğü sahne var. Efsaneye göre, o sahne senaryo değildi ve trafik gerçekti, yönetmen Roman Polanski oyuncuya “kimse hamile bir kadına vurmaz” dedi.

Alien

Uzayda kimse çığlığınızı duyamaz, bu da uzay gemisi Nostromo’daki mürettebat için özellikle ölümcül olduğunu kanıtlıyor. Ridley Scott’ın çığır açan başarısı korku sinemasında bir dönüm noktası olmaya devam ediyor. Bu kısmen sanatçı HR Giger’in vizyoner uzaylı konsepti ve Sigourney Weaver’ın Ripley olarak efsanevi dönüşü sayesinde. Scott filmi yaparken üç temel kaynaktan ilham aldı : “2001: A Space Odyssey”, “Star Wars” ve “The Texas Chain Saw Massacre”. Bu her şeyi açıklıyor.

Frankenstein’ın Gelini

Pek çok eleştirmen tarafından bir tür yıkıcı “eşcinsel mesel” olarak görülen “Frankenstein’ın Gelini”, görünüşte, insan yapımı canavarın eşini elde etmesiyle ilgilidir. Siyah beyaz film genellikle kampçıdır, ancak 1935’te ve günümüze kadar izleyicilerle iyi sonuçlanmıştır. Başarısına rağmen, orijinal “Frankenstein” filminin yönetmeni James Whale’i devam filmini çekmeye ikna etmek dört yıl sürdü.

King Kong

Özel efektler ve çekim yöntemleri gelişebilir, ancak orijinal “King Kong” hala bir gösteri harikası sunuyor. Hepimiz bir aktrise aşık olan ve New York’a geri götürülen dev bir maymunun hikayesini biliyoruz. Ama goril için birden fazla model kullandıklarını biliyor muydunuz, bu da “ada” Kong ile “şehir” Kong arasında gözle görülür farklar yaratıyor mu? Ya da öncülün kendisinin yönetmenlerden birinin gördüğü bir rüyadan esinlendiğini mi?

Frankenstein

Yaşıyor! Yaşıyor! “O”, Dr. Frankenstein’ın çalıntı insan parçalarından bir araya getirilen canavarı (Boris Karloff). Aktör Boris Karloff, açılış jeneriğinde adı geçmedi ve filmin galasına davet edilmedi. Sonraki bölümde, o bir Hollywood yıldızıydı.

Vücut Hırsızlarının İstilası

Uzaylılar indi ve insan bedenlerini ele geçirdi, ancak kimse daha akıllı görünmüyor. Küçük bir kasaba doktoru (Kevin McCarthy), gözlerinin önünde gelişen komploya dair ipuçları verir. Sosyo-politik alt tonlarla dolu – amaçlanmış olabilir ya da olmayabilir – bu bilimkurgu gerilim filmi, görünüşte sonsuz sayıda taklitçiyi ateşledi.

Kuşlar

Küçük bir sahil kasabası katil kuşlar tarafından kuşatılmıştır ve kimse nedenini anlayamaz. Filmin İngiltere’de gösterime girmesi üzerine, Hitchcock, son krediler yuvarlandıktan sonra bile korkuları devam ettirdi. İşte o zaman tiyatrolar, seyirciler ayrılırken hoparlörlerden cıyaklayan ve kanat çırpan kuşların sesini çıkarırdı.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir