Futbolda Mevkilerin Adları, Kısaltmaları ve Görevleri

Futbolda her pozisyon için kullanılan birçok farklı kısaltma vardır. İlk bakışta, anlamlarını ve hangi konuma atıfta bulunduklarını anlamak kafa karıştırıcı ve zor olabilir. Size yardımcı olmak için, bir futbol pozisyonunu tanımlamak için kullanılan her kısaltmayı listeledim ve kısaltmanın ne anlama geldiğine ve o oyuncunun futbol sahasında nerede durduğuna dair net bir açıklama yaptım.

Profesyonel futbol, ​​lise futbolu, genç futbolu ve hatta FIFA futbol maçında futbol pozisyon kısaltmalarının anlamını arıyorsanız, aradığınız cevabı bu listede bulmalısınız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Futbol Pozisyon Kısaltmaları ve Anlamları

AM – Ofansif Orta Saha

Futbolda “AM” kısaltması, A atak yapan Orta saha oyuncusu anlamına gelir. Hücum eden orta saha oyuncusu (AM) futbol sahasının ortasında hücum eden oyuncuların hemen arkasında bulunur ve bir takımdaki orta saha oyuncuları arasında en uzak forvet oyuncusudur.

AMC – Orta Saha Merkezine Atak Ediyor

Futboldaki “AMC” kısaltması, A atak yapan orta saha oyuncusu Center anlamına gelir. Hücum Orta Saha Merkezi (AMC) futbol sahasının ortasına yerleştirilmiştir ve bir futbol maçı sırasında tüm hücum fırsatlarında forvetleri desteklemesi beklenir.

AMF – Ofansif Orta Saha

Futbolda, “AMF” kısaltması, Orta Saha Oyuncusu anlamına gelir. Hücum eden orta saha oyuncusu bir futbol takımındaki en önemli oyunculardan biridir, sahanın ortasında bulunur ve forvetlere asist yapar.

Futbolda Mevkilerin Kisaltmalari
Futbolda Mevkilerin Kisaltmalari

AML – Ofansif Orta Saha Sol

Futbolda “AML” kısaltması, A atak yapan Orta Saha Sol anlamına gelir. Ofansif Orta Saha Sol (AML), futbol sahasının solunda, takımdaki forvetlerin hemen arkasında bulunur. Rolleri, bir futbol maçında herhangi bir atak sırasında sahanın solundan forvetleri desteklemektir.

AMR – Ofansif Orta Saha Sağ

“AMR” kısaltması, futbolda hücum eden orta saha oyuncusu anlamına gelir. Ofansif Orta Saha Sağ (AMR) futbol sahasının sağında, takımdaki forvetlerin hemen arkasında bulunur. Rolleri, bir futbol maçında herhangi bir atak sırasında sahanın sağ tarafından forvetleri desteklemektir.

CAM – Merkezi Hücum Orta Saha Oyuncusu

Futbolda, “CAM” kısaltması, Merkez A atak yapan Orta saha oyuncusu anlamına gelir. Bir takımdaki Merkezi Hücum Orta Saha Oyuncusu veya CAM, futbol sahasının ortasına, forvetin hemen arkasında yer alır. Rolleri, rakip kaleye yapılan bir atak takımlarındaki forvetlere yardım etmek ve desteklemektir.

CB – Merkez Arka

“CB” kısaltmasının anlamı Merkez Sırttır. Futbolda, stoper (CB), takımın savunmasının merkezinde, kalecinin hemen önünde sahanın ortasına yerleştirilmiştir. Arka stoperin (CB) rolü, takımın hedefini korumak ve rakip oyuncuların veya futbolun herhangi birinin onları geçmesini engellemektir.

CDM – Merkezi Defansif Orta Saha

Futbolda “CDM”, merkezi savunma orta saha oyuncusu anlamına gelir. Merkezi defansif orta saha oyuncusu (CDM) futbol sahasının ortasında, takımının defans oyuncularının hemen önünde ve orta saha oyuncularının en arka tarafında yer alır. Merkezi defansif orta saha oyuncusunun (CDM) rolü defansı korumak ve defans ile orta saha arasında bir bağlantı olmaktır.

CF – Santrafor

Futbolda, “CF” kısaltması, C’nin F’den sonra girdiği anlamına gelir. Orta Forvet(CF), bir takımda en önde konumlanan oyuncudur ve rakip takımın hedefine takımdaki diğer oyunculardan daha yakın çalışır. Santraforun (CF) rolü takım için gol atmaktır.

CH – Orta Yarı

“CH” kısaltması, futbolda C’nin Half’e girdiği anlamına gelir. Orta yarı (CH), bir stoper (CB) veya merkezi defans oyuncusu için alternatif bir isimdir. Takım savunmasının merkezinde yer alırlar ve görevleri rakibin gol atmasını engellemektir.

CM – Merkez orta saha

“CM” kısaltması, Merkez Orta Saha anlamına gelir. Futbol, ​​merkez orta saha (CM) oynayan oyuncu, savunma ve hücum arasında takımın merkezinde yer alır. Savunmaya ve forvetlere destek olmak gibi çok yönlü bir role sahipler. Genellikle takımın makine dairesi olarak anılırlar.

CMF – Merkez Orta Saha

“CMF” kısaltması, Merkezi Orta Saha Oyuncusu anlamına gelir. Bir takımdaki merkez orta saha oyuncusu (CMF), kısaca “CM” olarak da bilinir, bir takımdaki tüm oyuncular arasındaki ana bağlantıdır. Takımın merkezine yerleştirilmiş olan futbol topu, takımdaki savunma ve hücum oyuncuları arasında dolaşırken genellikle içlerinden geçer.

DM – Defansif Orta Saha

Futbolda “DM” kısaltması, Defansif Orta saha oyuncusu anlamına gelir. Bir takımdaki defansif orta saha oyuncusu (DM), orta saha oyuncularının arkasında ve savunmanın hemen önünde bulunur. Defansif orta saha oyuncusunun (DM) rolü, savunmayı korumak ve desteklemek ve rakibin gol atmasını engellemektir.

GK – Kaleci

Futbolda “GK” kısaltması Goal k eper anlamına gelir. Bir futbol takımında kaleci (GK) en arkada, takımın kalesinin hemen önünde bulunur. Kalecinin rolü, takımın kalesini korumak ve rakibin gol atmasını engellemektir. Kaleci(GK), bir takımda ellerini kullanabilen tek oyuncudur.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir