Fotoğraf Çekme Hileleri

Cesur olun ve yakınlaşın, geniş açılı lensleri deneyin ve kameranızı manuel olarak kullanıp kullanamayacağınıza bakın. Bu yazıda fotoğraf çekme hilelerini sizlere göstereceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yaklaş

Cesur olun ve uzaktan çekim yapmak yerine öznenize yaklaşın – bu, öznenizi çerçevede çok önemsiz hale getirebilir ya da istenmeyen öğelerin kompozisyonunuza sızması anlamına gelebilir. Çok yakınsanız, görüntülerinizi daha dinamik hissettirebilecek geniş açılı lensler kullanmayı deneyin. Çekim açılarıyla yaratıcı olun: öznenizin aşağıdan nasıl göründüğünü görün veya çekim yapmak için yüksek bir bakış noktası bulun. Sadece önünüzde gördüğünüzü kabul etmek yerine alternatif bakış açılarına göz atın.

Fotograf Cekme Hilesi
Fotograf Cekme Hilesi

Işığı Görmek

Göründüğü kadar açık olsa da, fotoğrafçılığın ışığa bağlı olduğunu ve genel olarak iyi kaliteli ışığın daha etkili görüntüler üretmenize yardımcı olacağını hatırlamakta fayda var. Elbette, altın saat (gün doğumundan hemen sonraki veya gün batımından hemen önceki dönem) güzel olabilir, ancak mavi akşam gölgesi kentsel gece aydınlatmasının turuncu ve sarı parıltılarıyla karıştığı için gün doğumundan hemen önce veya gün batımından sonra daha ilginç koşullar bulabilirsiniz.

Manuel Çekim

Bağımsız bir kamera kullanıyorsanız, onu tam manuel veya yarı otomatik modlarda çalıştırıp çalıştıramayacağınıza bakın ve farklı diyafram açıklıkları ve deklanşör hızlarıyla denemeler yapın. f2.8 gibi geniş bir diyafram açıklığıyla çekim yaparak arka planı yumuşatın (konunuza nispeten yakınsanız). Ne tür sonuçlar elde edebileceğinizi görmek için uzun deklanşör hızlarıyla denemeler yapın, hatta fotoğrafınızı çekerken kamerayı hareket ettirin. Bir telefon kamerası kullanıyorsanız, otomatik flaşı kapatabilmeniz gerekir ve diğer ayarları da geçersiz kılabilirsiniz.

İyi Bir Mercek Al

Fotoğraflarınızda anında bir gelişme görmek için daha iyi lenslere yatırım yapın. Fotoğraf makinenizle birlikte standart olarak gelen “kit” lenslerin ötesinde, sabit odak uzaklığı veya daha kaliteli zoom lensleri ile daha iyi kontrast ve keskinlik bulacaksınız. “Hızlı” lensler (daha geniş bir diyafram açıklığı elde edenler), düşük ışık koşullarında daha etkili çekim yapmanızı da sağlar.

Ham Çekim

Tüm modern DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri (ve hatta bazı akıllı telefonlar) ham dosyaları (CR2, NEF veya DNG gibi) çekmenize olanak tanır. Bunlar, bilgileri ve ayrıntıları atarak dosyaları sıkıştıran Jpeg’lerden çok daha fazla bilgi tutar. Daha fazla hafıza kartı alanına ve sabit disk depolama alanına ihtiyacınız olacak, ancak iş onları işlemeye geldiğinde resimleriniz çok daha fazla kapsama sahip olacak.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir