Bahçenizde Yetiştirebileceğiniz Yenilebilir Bitkiler

Yenilebilir peyzaj bitkileri de en az süs bitkileri kadar çekici olabilir. Hatta arka bahçenizde halihazırda bazı yenilebilir bitkiler bile olabilir. Asıl zorluk, çitlerle çevrili bir sebze bahçesi kalesinin dışında hayatta kalabilecek meyveler, sebzeler, otlar ve çiçekler bulmaktır. Tavşanlar ve geyikler de dahil olmak üzere yaratıklar genellikle yenilebilir bitkiler için en büyük tehdittir. Ancak, büyük yaratık sorunları olmayan ve peyzajınıza görsel çekicilik katacak bazı bitkiler ekebilirsiniz. İşte bahçenize ekleyebileceğiniz yenilebilir peyzaj bitkisi.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Enginar

Enginar ve kakule, onları yiyemeseniz bile peyzajda yetiştirmeye değecek dekoratif bitkilerdir. Gümüş yeşili yaprakları ve meşhur yenilebilir çiçek tomurcuklarıyla yaklaşık 90 cm ila 180 cm boyunda ve 120 ila 150 cm genişliğinde büyürler. Çoğu hayvan dikenli yaprakları çiğnemek istemeyecektir. Ve çiçekler yerden birkaç metre yüksekte olduğu sürece, hiçbir şey onlara dokunmamalıdır.

Bahcenizde Yetistirebileceginiz Yenilebilir Bitkiler
Bahcenizde Yetistirebileceginiz Yenilebilir Bitkiler

Fasulye

Fasulye bitkilerinin yaprakları hayvanlar için fasulye kabuklarından daha çekicidir. Bunu aşmak için, çiçek sınırlarında sırık çeşitleri yetiştirebilir ve bitkilerin diplerini tavuk teliyle çevreleyebilirsiniz. Fasulyelerin etrafında büyüyen diğer bitkiler telin örtülmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca, sırık fasulyeleri kafeslemek bahçenize yükseklik katmanın kolay bir yoludur. Çoğu yıllık çiçekli sarmaşıktan daha hızlı büyürler ve fasulye çiçekleri de bir o kadar güzeldir. Daha fazla süs değeri istiyorsanız, Long Red Noodle fasulyesi veya Dragon Tongue gibi renkli bir çeşit yetiştirin.

Patlıcan

Patlıcanlar büyüdükçe bahçenizde güzel bir koyu mor patlaması sağlayacaktır. Patlıcan çiçekleri tipik olarak mor veya beyazdır ve meyveler bazen beyaz, pembe veya lavanta tonlarında olabilir.

Dört ayaklı hayvanların çoğu patlıcandan kaçınır. Ancak bitkiler, domates gibi patlıcangiller familyasındaki diğer bitkilerde yaygın olan bazı böcek zararlılarına karşı hassastır. Bu nedenle, bu zararlıların yayılmasını önlemek için patlıcanlarınızı diğer patlıcangiller bitkilerinden uzağa dikmeyi hedefleyin.

Biberler

Başta acı biber olmak üzere birçok yenilebilir biber türü süs bitkisi olarak satılmaktadır. Meyveler yeşilden kırmızıya, turuncuya, sarıya ya da mora doğru olgunlaştıkça peyzajda ilginç renk patlamaları sağlar.

Peyzajda biber yetiştirmek fasulye yetiştirmekle aynı sorunu ortaya çıkarır: Yapraklar hayvanlar için meyvelerden daha çekicidir. Genç nakiller özellikle savunmasız görünmektedir. Ancak gövdeler sertleştiğinde zarar minimuma iner. Bunu bilerek, bitkileri açık alana dikmeden önce yaklaşık 15 cm boyuna gelene kadar bekleyin.

Çok Yıllık Otlar

Maydanoz, fesleğen ve kişniş gibi tek ve iki yıllık bitkiler hayvanlar için caziptir. Ancak adaçayı, kekik, kekik, limon otu, biberiye ve lavanta gibi daha odunsu çok yıllık bitkiler bahçede daha iyi sonuç verir. Nane de haşere saldırısından uzak kalabilir.

Bu bitkiler bahçede ilginç dokular sağlayabilir ve çiçekleriyle görsel ilgi çekebilir. Birçoğu yer örtücü bitki olarak da kullanılabilir. Ve aromatik yapraklarının esintilerini size doğru göndereceklerdir.

Soğan, Sarımsak ve Frenk Soğanı

Soğan, sarımsak ve frenk soğanı da dahil olmak üzere Allium türleri genellikle haşere sorunu yaşamaz. Kemirgenler ve geyikler onlardan kaçınma eğilimindedir. Trips gibi böcekler sorun olabilir, ancak dirençli çeşitleri mevcuttur. Bu türlerin çoğu yere oldukça yakın büyür. Ancak parlak yeşil yapraklarıyla alanı doldurmanın güzel bir yolu olabilirler. Ayrıca aç yaratıkları uzaklaştırarak komşu bitkilerin korunmasına da yardımcı olabilirler.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir