Aşkın Gözyaşı Çiçeği Özellikleri ve Bakımı

Aşkın Gözyaşı, Madagaskar’a özgü az bakım gerektiren etli bir bitkidir. Bitki aynı zamanda Şeytanın Omurgası ve Binlerce Ana olarak da bilinir. Yavaş büyüyen bir Aşkın Gözyaşı çeşidi, ilginç görünümü, bitkiyi koleksiyoncular tarafından aranır kılıyor.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Aşkın Gözyaşı Görünümü

Binlerce Etli Anne, merkezi bir saptan büyüyen yeşil yapraklara ve gövdelere sahiptir. Bitki 3 fit (0,9 metre) yüksekliğe kadar büyür ve olgunlaşması iki ila beş yıl sürer. Yeşillik, birkaç bitkinin büyüdüğü tırtıklı kenarlara sahiptir. Bu minyatür versiyonların yayılması kolaydır. Aşkın Gözyaşı nadiren iç mekanlarda çiçek açar. Tüp şeklindeki çiçekler pembemsi gridir ve ilkbahar ve yaz aylarında sıcaklık arttıkça ortaya çıkar.

Askin Gozyasi Cicegi Ozellikleri
Askin Gozyasi Cicegi Ozellikleri

Toprak ve Gübre Gereksinimleri

Aşkın Gözyaşı, iyi drene olan bir toprağı tercih eder. Bir kaktüs karışımı kullanın veya eşit miktarda saksı toprağı ile drenaj için kum veya perlit birleştirerek kendi karışımınızı oluşturun. Aşırı toprak nemini uzaklaştırmak için sırsız bir pişmiş toprak veya kil çömlek önerilir. Bu yavaş büyüyen etli düzenli gübre gerektirmez.

Sıcaklık ve Nem Seviyeleri

Binlerce Anne bitkinizi 65 ila 75 derece Fahrenheit (18,3 ila 23,8 Santigrat derece) arasındaki sıcaklıklarda tutun. Büyüme yavaşlayacağından 40 F (4 C) altındaki sıcaklıklardan kaçının. Bitki sıcak iklimlerde büyürken, yapraklar kuruyacağından onu ısı deliklerinin yakınına yerleştirmekten kaçının. Ortalama ev nemi bu Aşkın Gözyaşı için gayet iyi.

Yaygın Zararlılar ve Hastalıklar

Bitkinizi yaprak bitleri, pul, örümcek akarları ve unlu böcekler için düzenli olarak inceleyin. İstila belirtileri, haşereler tarafından salgılanan yapışkan bal özü, bal özsuyunun bir sonucu olarak siyah isli küf veya örümcek akarlarının minik ağlarını içerir. Bitki üzerinde beslenen haşerelerden yapraklara verilen zarar da bir işarettir. Küçük istilalar için, alkole batırılmış bir pamuklu çubukla böcekleri silin. Daha büyük istilalar için, bitkiye bahçecilik yağı uygulayın.

Kök çürüklüğü, bitkinizi aşırı sulamanın veya hızlı tahliye olmayan bir yetiştirme ortamı kullanmanın bir sonucudur. Sabit, yüksek nem içeriğine sahip toprak, bitkinin köklerini çürüten mantar geliştirir. İlk belirtiler sarı, solmuş yapraklardır. Bitkiyi saksısından çıkarın ve kökleri inceleyin. Çürüme varsa, koyu renkli ve lapa gibi görünen etkilenen kökleri kesin. Bitkinizi taze toprakla temiz bir tencereye koyun. Saksıyı değiştirmeden önce eski, enfekte olmuş toprağı bitkiden mümkün olduğu kadar uzaklaştırın.

Aşkın Gözyaşı korkutucu görünebilir, ancak ev bitkisi yeni başlayanlar için uygun ve bakımı kolay olarak kabul edilir. Bitki çok az çabayla çoğalır; bu, çiçekler öldükten sonra ana bitki solmaya başladığı için idealdir. Bu dayanıklı ev bitkisini koleksiyonunuza ekleyin.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir