Akrostiş Şiir Nedir, Akrostiş Şiir Örnekleri

İster profesyonel bir şair, ister şiir yazmayı öğrenen biri veya bir şiir öğretmeni olun, akrostiş şiirle uğraşmak gerçekten yararlı bir araçtır ve çok eğlenceli de olabilir! Bu makale size akrostiş şiirler hakkında bilmeniz gereken her şeyi, ne oldukları ve bunları yazmak için bazı önemli ipuçlarını anlatacaktır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Akrostiş Şiir Nedir?

Akrostiş şiirler, bir kelimenin veya birkaç kelimenin dikey olarak hecelendiği şiirlerdir. Bu, her satırın ilk harfi olabilir (ve genellikle öyledir), ancak dikey satır şiirin herhangi bir yerinde gösterilebilir.

Akrostis Siir Nedir
Akrostis Siir Nedir

Akrostiş Şiir Örnekleri

Zaman akıp gidiyor,

Ellerim ellerine değmeden.

Yaşlı gözlerle ufku gözlüyorum,

Neredesin ey sevgili yarım.

Evvelden ayrılmaz bir bütündük,

Parçalanmış ruhum gör ne haldeyim.

Akrostiş Şiir Nasıl Yazılır?

Bir akrostiş şiir yazmak, olmasını istediğiniz kadar basit veya karmaşık olabilir. Her şeyi planlamayı seçebilir veya yazınızı akışına bırakabilir ve ilerledikçe neler bulduğunuzu görebilirsiniz. Aşağıda kolaylıkla akrostiş bir şiir oluşturmanıza yardımcı olacak dört ipucu var!

Yaratıcı Enerjinizin Akmasını Sağlayın

Başlamadan önce biraz şiir yazma alıştırmaları yapmak için biraz zaman ayırmanız, yaratıcılığınızın akmasını sağlayacaktır. Bu üç şiir yazma alıştırmasını yapması basit ve çok etkilidir.

Fikirlerle Başlayın

Ne hakkında yazacağınızdan emin değil misiniz? Hakkında yazmak istediğiniz bazı fikirlerin ve varsa hangi edebi teknikleri kullanmak isteyebileceğinizin zihin haritasını çıkararak başlayın. Zihin haritalama tekniğini kullanmak, fikirler bulmanın ve bunları anlaşılması kolay bir şekilde sunmanın süper etkili bir yoludur.

Örneğin, kediler hakkında yazmak istiyorsanız sayfanın ortasındaki kedi kelimesiyle başlayabilirsiniz. Ardından, farklı kedi ırkları, kedi kişilik özellikleri, kedilerin ne yemeyi ve içmeyi sevdiği ve kediler için farklı isimler hakkında beyin fırtınası yapmak için dalları kullanabilirsiniz. Sonunda, akrostiş şiirinizde kullanıma hazır bir ton fikriniz olacak.

Kelimelerinizi Seçin

Akrostiş şiirinizi yazmaya başlamadan önce hecelemek istediğiniz kelimeyi veya kelimeleri seçmek en iyi uygulamadır.

Bu, bir arkadaşınızın, aile üyenizin veya evcil hayvanınızın adı gibi sevdiğiniz birinin veya bir şeyin adı olabilir. Veya ziyaret etmeyi sevdiğiniz bir yerin adı veya sizin için manevi değeri olan bir nesne olabilir. Akrostiş şiirinizde ne hakkında yazmayı veya hecelemeyi seçerseniz seçin, kelime(ler)inizin önceden planlanmış olması süreci çok daha kolaylaştıracaktır.

Fazla Düşünme

Herhangi bir türde şiir yazmanın en zor kısımlarından biri fazla düşünmektir. Bu nedenle, yazarken, başlangıçta sayfada ne olduğu konusunda çok fazla endişelenmeyin. Daha sonra istediğiniz zaman düzenlemeler yapabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir