0-10 Yaş Arası Çocuklarla Evde Oynanacak Eğitici Oyunlar

Bilişsel yetenekleri çalıştıran ve aynı zamanda eğlenceli olan öğrenme etkinlikleriyle 0-10 yaş arası çocuklarla evde oynanacak eğitici oyunlar ile oynayın.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

UNO

Klasik oyun, çocuğunuzun farklı stratejileri anlamasını sağlayarak eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Aynı zamanda arkadaşları ve aileleri ile sosyal etkileşim kurmalarını sağlar ve iletişim becerilerini geliştirir. UNO’nun bir başka ilginç çeşidi de, zihinsel gelişimleri için heyecan verici bir seçenek olan UNO Attack.

Kelime Oyunları

Kelime oyunları veya heceleme oyunları, bir çocuğun temel okuryazarlık becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Arkadaşlarınız ve ailenizle kaliteli zaman geçirebilir ve kelimeleri kimin doğru yazdığını görmek için birbirlerine meydan okuyabilirler. Bunu heyecan verici bir aktivite haline getirmek için bilgi kartları veya alfabe aksesuarları alabilirsiniz.

Seksek

Zıplama ve etrafta koşma gibi fiziksel egzersizler çocuklar için uygundur. Düzenli fiziksel aktivite yapmak, güçlü kemikler ve kaslar oluşturmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. Seksek, sağlığı ve eğlenceli öğrenmeyi teşvik edebilen fiziksel aktivitedir. Toplama, bölme, çıkarma ve çarpma yolu ile on yaşındaki çocuğunuzun matematik ve akademik performansını geliştirebilirsiniz. Örneğin, onlara “sekiz bölü ikiye kaç eder?” diye sorun. İyi yaparlarsa şekerler veya ekstra puanlar gibi bir bonus verebilirsiniz.

0 10 Yas Evde Oynanacak Egitici Oyunlar
0 10 Yas Evde Oynanacak Egitici Oyunlar

Harita Testi

On yaşındaki çocuklar haritaları kullanarak coğrafya bilgilerini geliştirebilirler. Harita posterleri alıp çocuğunuzun odasına yapıştırabilirsiniz. Onlara farklı ülkeler ve kıtalarla ilgili bir sınav verin ve onları harita üzerinde etiketlemelerini isteyin. Çocuğunuzun bilgilerini genişletmek için bir ülke veya yer hakkında daha fazla tartışma yapabilirsiniz.

Okuma Etkinliği

Kitaplar, çocuklarınızla bir konuşma başlatmanıza ve onlara iyi değerler aşılamanıza yardımcı olabilir. Kitap okumak, karakterleri ve ortamı görselleştirmeye başlayan bir çocuğun hayal gücünü de geliştirebilir. Ayrıca, kelime dağarcığını geliştirebilir. Bu aktiviteyi eğlenceli ve heyecan verici hale getirmek için, çocuğunuz bir kitabı bitirdikten sonra onunla bir test yapabilirsiniz. Sözlü veya yazılı bir sınav olabilir. Teşvik için onları ödüllendirdiğinizden emin olun.

Takı veya Aksesuar Yapmak

Renkli ve güzel takılar yapmak için kağıt, renkler, boncuklar ve sahip oldukları her şeyi kullanmalarını isteyerek çocuklarınızın hayal gücünü harekete geçirin. Çocuklarınızı, arkadaşlarınız ve aileniz için yüzük, kolye veya bilezik yapmaya teşvik edin. Hatta daha fazla fikir edinmek için çevrimiçi videolar izleyebilir ve İnternet’teki ipuçlarını okuyabilirler.

Kolaj

Kolaj, benzersiz görsel sanat yapmak için farklı resimlerin bir kombinasyonudur. Çocuğunuzun fotoğraf, kağıt kırpıntısı, kumaş ya da başka herhangi bir nesneyi kullanarak deneyebileceği basit bir aktivitedir. Çocuğun yarattığı bir kolaj parçası, sevdikleri için harika bir hediye olabilir. Etkinlik, çocukların yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Bilimsel Deneyler

Pek çok bilimsel deney, çocuklara kendin yap etkinlikleri aracılığıyla açıklanabilir. Örneğin, oyuncak bir paraşüt yapmak için plastik bir torba kullanabilirler, yüzdüklerini veya battıklarını anlamak için tuzlu suda yumurtaları kullanabilirler veya bir balon kullanarak yükseltici sesini kontrol edebilirler. Ancak, her deneyde onları denetlediğinizden emin olun.

Müzik Aleti

Neden bir enstrüman çalmaya çalışmıyorsun? Çocuğunuzu on yaşında müzikle tanıştırmak birçok yönden faydalı olabilir. Bir müzik aleti çalmak, farklı sesleri anlamalarına yardımcı olur. Müzik, hafıza becerilerini güçlendirmeye bile yardımcı olur. Çocuğunuzun izleyebileceği ve kendi seçtiği bir enstrümanı çalmayı öğrenebileceği ücretsiz çevrimiçi sınıflar ve videolar mevcuttur.

Masa Oyunları

Masa oyunları oynamak, arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle keyif alabileceğiniz en iyi iç mekan aktivitelerinden biridir. Scrabble, Sequence kart oyunu, Clue, Crazy Eights, Monopoly, HedBanz ve Catan keyif alabilecekleri birkaç popüler oyundur. Bu tür oyunları oynamak, stratejik düşünme ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir