Kedilerde Göz İltihabı, Göz Enfeksiyonları ve Körlük Nedenleri

Kedinizin kırmızı, şiş gözleri varsa, göz enfeksiyonu geçiriyor olabilir. Kedi gözü sorunlarına alerjiler veya konjonktivit neden olabilir, ancak bazı durumlarda göz sorunları viral veya bakteriyel bir enfeksiyona işaret edebilir. Kedinizin göz sağlığı için hızlı tedavi şarttır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kedi Gözü Enfeksiyonları: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir kedinin gözleri genellikle onlar hakkında ilk fark ettiğiniz şeydir, bu nedenle gözlerinde bir terslik varsa, bunu söylemek kolaydır. Her zamanki parlak ve berrak gözleri şimdi kırmızı ve şişse, bu muhtemelen bir göz enfeksiyonundan muzdarip olduklarının bir göstergesidir.

Kedi gözü enfeksiyonları çok yaygındır, ancak gözdeki enfeksiyon belirtileri bir dizi sağlık sorununun bir sonucu olabilir, bu nedenle bir veterinerden doğru bir teşhis almak önemlidir. Bazı durumlarda göz iltihabı kendi kendine düzelebilir, ancak daha ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Göz enfeksiyonları hızla acil bir durum haline gelebilir, bu nedenle hızlı bakım önemlidir.

Bir kedi sahibi olarak, evde tedavi edebileceğiniz bir şey olup olmadığını veya onları veterinere götürmeniz gerekip gerekmediğini anlayabilmeniz için kedi gözü enfeksiyonunun belirti ve semptomlarının farkında olmak çok önemlidir. Kedinize ihtiyaç duyduğu tedaviyi sağlamak, iyi bir göz sağlığını ve görüşünü korumalarını sağlamak için çok önemlidir. Kedi gözü enfeksiyonlarının nedenlerinden kedi gözü enfeksiyonu tedavisine kadar kedi gözü enfeksiyonları hakkında bilinmesi gereken her şeyi kapsayan bir rehber hazırladık.

Kedilerde Goz Enfeksiyonlari
Kedilerde Goz Enfeksiyonlari

Kedilerde Göz Enfeksiyonlarının Belirtileri

Bir kedi gözü enfeksiyonunun belirtileri, enfeksiyonun nedenine bağlı olarak değişecektir. Örneğin, konjonktivit semptomları alerji semptomlarından biraz farklı görünecektir. Ancak göz enfeksiyonunun temel nedeni ne olursa olsun, kedilerde göz enfeksiyonlarının yaygın belirtileri şunlardır:

  • Gözlerin beyazlarında kızarıklık
  • Sulu gözler
  • Göz akıntısı
  • Gözlerini kısmak
  • Gözleri sürekli ovuşturmak
  • Sarkık veya şişmiş göz kapağı

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, kedinizi mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün. Göz enfeksiyonunu uygun şekilde tedavi etmenin tek yolu, semptomlar diğer sağlık durumlarının sonucu olabileceğinden doğru teşhistir.

Kedilerde Göz Sorunlarının Nedenleri

Kedinizin göz sorunlarına neden olabilecek çeşitli nedenler vardır ve kırmızı, şiş gözler mutlaka enfeksiyon olduğunu göstermez. Tipik olarak, kedilerde göz problemlerinin nedenleri iki kategoriye ayrılır: bulaşıcı bir hastalık veya bulaşıcı olmayan bir altta yatan durum. Aşağıda çeşitli nedenler hakkında daha fazla ayrıntıya gireceğiz:

Alerjiler

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de alerji olabilir. Kedi derisi alerjileri, sulu veya akan gözlere, aşırı kaşıntıya veya kaşınmaya, ani horlamaya ve hatta ishale neden olabilir . Bazı yaygın kedi alerjenleri arasında pire, polen, kimyasallar, duman ve şampuan bulunur.

Kedinizin alerjik reaksiyondan göstereceği belirtiler, neye alerjisi olduğuna bağlıdır. Örneğin, gıda alerjisi olan bir kedide kusma ve ishal olurken, atopik dermatitli (çevresel alerji) bir kedide deri iltihabı ve saç dökülmesi olacaktır. Doğru tedaviyi bulabilmeniz için kedinizin tam olarak neye alerjisi olduğunu bulmak önemlidir.

Kedilerdeki alerjileri tedavi etmek için veterineriniz tarafından uygun bir teşhis konulmalıdır. Teşhis, bakteri veya parazitleri neden olarak ekarte etmek için kan, idrar veya dışkı testlerini ve alerjinin türünü belirlemek için bir alerjen testini içerecektir. Ek olarak, veterineriniz muhtemelen bir veya daha fazla göz testi yapacaktır. Alerjilerin tedavisine gelince, iltihabı azaltmak için muhtemelen göz damlaları veya merhemler reçete edilecektir.

Bakteriyel Enfeksiyon

Çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar, özellikle genç kedilerde kedinizin göz problemleri yaşamasına neden olabilir. Staphylococcus, Streptococcus, E. coli, Salmonella ve Clostridium gibi enfeksiyonlara yol açabilecek bir dizi bakteri vardır . Kedilerde bakteriyel bir enfeksiyonun belirtileri arasında kırmızı gözler, aşırı göz kırpma, ovalama ve göz akıntısı bulunur. Daha zayıf bağışıklık sistemine sahip yaşlı kediler, bakteriyel bir enfeksiyona yakalanmaya daha yatkındır. Kedilerde bakteriyel enfeksiyonların diğer bazı risk faktörleri şunlardır: kötü beslenme, altta yatan hastalık, viral enfeksiyonlar ve diğer enfekte hayvanlara maruz kalma.

Göz enfeksiyonuna neden olan bakteriyel enfeksiyon için doğru tedaviyi bulmak için doğru bir teşhis konulmalıdır. Veterineriniz semptomları kontrol etmek için her iki gözü de muayene edecektir. En doğru tanıyı almak ve enfeksiyona tam olarak neyin neden olduğunu belirlemek için ek göz, kan ve idrar testleri de gerekli olabilir. Bakteriyel bir enfeksiyonu tedavi etmek için oral bir antibiyotik reçete edilebilir, ancak enfeksiyonun nedenine bağlı olarak topikal ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir