Kedi ve Köpekler İçin Doğru Mama Seçimi

Bir evcil hayvan sahibi olarak, köpeğinizi veya kedinizi neyle beslemeyi seçeceğiniz muhtemelen onun uzun vadeli sağlığı için verebileceğiniz en önemli kararlardan biridir, ancak bu şaşırtıcı derecede karmaşıktır. Yüzlerce marka ve çeşit mevcutken, nereden başlamalı?

kedi kopek mamasi
kedi kopek mamasi

Kedi ve köpek maması seçmek karmaşıktır ve muhtemelen köpeğinizin veya kedinizin cinsi ve yaşı, sahip olabileceği sağlık sorunları, bütçeniz, kişisel tercihleriniz ve hatta muhtemelen ahlaki veya etik tutumlarınız gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Bu makale, siz ve evcil hayvanınız için en iyi kararı verebilmeniz için temel bilgileri içerecektir. İşte herhangi bir yeni evcil hayvan mamasını düşünürken sorulacak soruları yanıtlamaktadır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Evcil Hayvanımın Benzersiz İhtiyaçları Nelerdir?

Evcil hayvanınızın yaşı, aktivite düzeyi ve sağlık durumu, seçtiğiniz diyet türünü etkiler. Köpeğinizin veya kedinizin herhangi bir hastalığı veya belgelenmiş gıda alerjisi veya intoleransı var mı? Eğer öyleyse, evcil hayvanınız, veteriner reçeteli bir mama veya diyetinden belirli bir içeriği ortadan kaldıran bir mama ile en iyisini yapabilir. Özel ihtiyaçları varsa, evcil hayvanınız için en iyi diyeti belirlemenize yardımcı olması için veterinerinize danışın. Tıpkı insanlar gibi, tüm köpekler ve kediler aynı diyetle başarılı olmaz. Evcil hayvanınız uygun miktarda beslenmesine rağmen kilo alıyor veya kaybediyorsa, mide-bağırsak sorunları yaşıyorsa, kaşınıyorsa veya tüyleri dökülüyorsa, diyetinin değerlendirilmesi gerekebilir. Diyet dışı sorunları ekarte etmek için önce veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun.

İçerikleri Nedir?

Köpeğiniz veya kediniz için mama alışverişi yaparken yapmanız gereken ilk şey, içindekiler listesini kontrol etmektir. Tıpkı marketten satın aldığınız mama gibi, evcil hayvan mama paketleri de bizi içine çekmek için çeşitli pazarlama dillerine sahiptir. Evcil hayvan mama etiketleri karmaşıktır ve ortalama bir tüketici için çözmesi zor olabilir. Bununla birlikte, gıda şirketleri genellikle besin içeriği açısından (içerdikleri belirli protein, vitamin ve mineral miktarları gibi) aynı temel standartlara bağlı kaldıklarından, markalar arasındaki en büyük fark, içerik maddelerinin kalitesidir.

Anlamsız Etiketlere veya Pazarlama Hilelerine Kanmayın

Hepimiz evcil hayvanlarımız için en iyisini istiyoruz, bu da özel yiyecekler aramak anlamına geliyor. Ancak evcil hayvan mamaları söz konusu olduğunda “bütünsel”, “organik” veya “doğal” terimlerinin standart tanımları yoktur. Bunlar genellikle fazla ağırlık taşımayan veya size ürünün kalitesi hakkında hiçbir şey söylemeyen pazarlama terimleridir. Aynı şekilde, ürünlerini “premium” veya “gurme” olarak tanımlayan evcil hayvan maması şirketlerinin, diğer ürünlere göre daha yüksek kaliteli içerik içermeleri zorunlu değildir. Doğal veya organik içeriklerle gerçekten ilgileniyorsanız, yalan söylemeyeceği doğruca içerik listesine gidin. Yalnızca içindekiler listesi, o yiyeceğin gerçekte ne kadar doğal veya organik olduğunu tam olarak ortaya koyacaktır.

Evcil hayvan maması pazarının rekabetçi doğası gereği, çoğu şirketin elinde pazarlama hileleri vardır. Bir şirketin tüketicileri tuzağa düşürmek için gösterişli teknikler kullanması, ürünlerinin kalitesinin daha yüksek veya daha düşük olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, tüketicilerin iddiaları eleştirel bir gözle değerlendirmesi biraz daha özen gerektiriyor.

Ne Kadar Harcama Yapabilirsiniz?

Tabii ki, bu kuralın bazı istisnaları olabilir, ancak genel olarak konuşursak, konu evcil hayvan mamasına geldiğinde ödediğinizin karşılığını alma eğilimindesiniz. En pahalı köpek veya kedi maması her zaman en iyi kalitede olmayabileceği doğru olsa da maalesef bunun tersi genellikle doğrudur. Evcil hayvanınızı, bütçeniz dahilinde olan en yüksek kalitede, dengeli bir diyetle besleyin.

Evcil Hayvanımın Diyetiyle İlgili Daha Fazla Tavsiyeyi Nereden Alabilirim?

Sizinle ve evcil hayvanınızla ilişkisi olan veterineriniz, konu köpeğiniz veya kediniz için tavsiyelerde bulunmaya geldiğinde muhtemelen en değerli kaynaktır. Şüpheye düştüğünüzde, daima önce veterinerinize danışın. Veterineriniz spesifik sorularınızı veya endişelerinizi cevaplayamasa bile, her zaman yardım etmeye istekli olmalıdır ve en azından sizi doğru yöne yönlendirebilir. Petshop ürünleri arasında pek çok marka bulunmaktadır. En popüler markalar;

Pro Plan

Pro Plan kedi ve köpek maması markası evcil hayvanınızı tüm yaşamı boyunca destekleyebilmek için belirli ihtiyaçları göz önüne alarak özel olarak formüle etmektedir. Kediniz ya da köpeğiniz yaşam evreleri ve yaşam tarzı boyunca değişiklikler yaşadığından, beslenme programları da değişmelidir ve içinde bulunduğu döneme uygun hale getirilmesi gerekir. Pro Plan markası köpeğinizin veya kedinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilmek için her zaman en iyi mamaları üretmektedir.

Royal Canin

Royal Canin, köpek ve kedi için daha fazla evcil hayvan maması üreterek büyümeye devam etmektedir. Faydalı prebiyotiklerin ve çok yüksek sindirilebilirliği olan proteinlerin birleşimi ile Royal Canin sindirim sağlığı açısından bağırsak mikrobiyotasının sağlıklı dengesini desteklemeye yardımcı olmaktadır.

petshop petkolik
petshop petkolik

Ayroca petshop mağazasında Spectrum, Brit Care, Trendline gibi pek çok marka bulunmaktadır. Aralarında seçim yaparak evcil hayvanınızı sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir