Kedi Tırnakları Nasıl Kesilir?

Dışarıdaki bir kedinin tırnakları, dışarıyı keşfettikçe doğal olarak törpülenirken, evdeki veya daha yaşlı kedilerin genellikle tırnak bakımına ihtiyacı vardır. Kedinizin tırnakları çok uzarsa, tüylü arkadaşınızın ve sizin de ah-y çizikler şeklinde yaralanmasına neden olabilir! Bundan kaçınmak için, kedi tırnaklarını evde güvenli bir şekilde nasıl keseceğinize ve kedi tırnaklarını acı veya endişe duymadan nasıl keseceğinize ilişkin ipuçlarımıza ve püf noktalarımıza göz atın.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Kedi Tırnakları Nasıl Kesilir?

 • Çoğu kedi tırnaklarının kesilmesinden hoşlanmaz.
 • Kediniz gençken başlayın, böylece düzeltme işlemine alışsınlar.
 • Bazı kediler tırnaklarını kestirmek konusunda rahat davranırlar; diğerlerinin nazikçe zaptedilmesi gerekebilir.
 • Kedinizin tırnaklarını, patileri vücuduna nispeten yakın olacak şekilde, onlara doğal gelen bir pozisyonda kesin. Pençelerini çok fazla dışarı çekerseniz, içgüdüleri onu geri çekmek olacaktır.
 • Kedi tırnak makası veya normal tırnak makası kullanarak, kedinizin tırnağını uç kısmından kesin – hızlı kısmı kesmeyin (bu tırnağın pembe kısmıdır).
 • Hepsini tek seferde yapmayın – tüm tırnaklar kesilene kadar günde bir tırnak kesmeyi hedefleyin.
 • Düzeltmeyi bitirdikten sonra kedinizi ödüllendirmek için pozitif pekiştirme (diğer adıyla ikramlar) kullanın.
Kedi Tirnaklari Nasil Kesilir
Kedi Tirnaklari Nasil Kesilir

Tüm Kedilerin Tırnaklarının Kesilmesi Gerekir Mi?

Pek değil. Çoğu kedinin, özellikle de sokak kedilerinin tırnaklarının kesilmesine 1 ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, evdeki, artritik ve yaşlı kedilerin tümü, diğer kediler kadar fazla egzersiz veya doğal tırnak törpüleme fırsatı bulamadıklarından, tırnaklarının düzenli olarak kesilmesinden yararlanabilir. Şüpheye düştüğünüzde, veterinerinize kedinizin tırnaklarının kesilmesi gerekip gerekmediğini sorun.

Kedinizin Tırnaklarını Kesmezseniz Ne Olur?

Kedilerin tırnakları çok uzadığında hem kedi için sorun yaratabilir hem de sizin için tehlike oluşturabilir. Aşırı büyümüş tırnaklar giysilere, battaniyelere, halılara ve mobilyalara takılabilir veya takılabilir. Bu, kırık bir tırnağa veya diğer kedi yuhalamalarına yol açabilir.

Kedinizin tırnakları çok uzunsa kötü bir çizik alma olasılığınız daha yüksektir. Çok fazla büyümüş tırnakların içe doğru büyüyebileceğini ve enfeksiyona yol açabilecek şekilde pati yastığına kıvrılabileceğini belirtmek de önemlidir. Ve bu, kediniz için ağrı ve muhtemelen ilaç anlamına gelir. Evdeki kedinizin tırnaklarını düzenli olarak keserek baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir