Kedi Sahiplerini Neden Yalar?

Her kedi farklıdır, ancak kedilerin sizi yalamasının en yaygın nedenleri bunlardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Bu Bir Sevgi İşaretidir

Bazı durumlarda, kediniz sizi ailesinin bir üyesi olarak gördüğü ve yanınızdayken tamamen güvende hissettiği için size dil banyosu yaptırır. Yavruyken annelerinin onlara nasıl temizlik yaptığını hatırlıyorlar ve şimdi öğrendiklerine devam ediyorlar.

Yavru kediler anne kedileri tarafından yalanır, bu nedenle yavru kedi daha anne karnındayken yalamanın bir tür sevgi olduğuna şartlanır. Hayatları boyunca kediler, çok kedili bir evde yaşıyorlarsa birbirlerini yalarlar. Kediler yalama yoluyla birbirlerine sevgi verdikleri ve aldıkları için, en sevdikleri insanları da yalamaları mantıklıdır! Bunu size öpücük vermenin ve sizi ne kadar sevdiklerini ve takdir ettiklerini göstermenin bir yolu olarak düşünün.

Kedi Neden Yalar
Kedi Neden Yalar

Emzik

Yetim ya da henüz hazır olmadan sütten kesilmiş kediler, bazen onları aşırı yalayıcı yapan bir ağız takıntısı geliştirebilir. Buradaki fikir, emmenin adil payını kaçırdıkları ve uygun bir çıkış olmadan, yalamanın, emzirmenin onlara verdiği yatıştırıcı rahatlığa en yakın olanıdır. Erken sütten kesmenin bir başka işareti, tatmin edici bir mırıltı ve yüzlerinde bir gülümsemeye eşliğinde sizi yoğurmaktır.

Endişeli Olabilir

Aşırı kedi yalamanın diğer bir yaygın nedeni stres veya kaygıdır. Bu davranışı fark ederseniz, tetiği kaldırabilmeniz veya kedinizi bu uyaranlara karşı duyarsızlaştırmaya çalışabilmeniz için kedinizin endişeli hissetmesine neden olan şeyi belirlemeye çalışmalısınız.

Her kedinin farklı stres tetikleyicileri vardır, bu nedenle ev ortamındaki herhangi bir stresi ele almak da önemlidir. Kedinizle günlük oyun oynama ve kaliteli zaman geçirme ve evde tırmalama pedleri ve tünekleri olduğundan emin olmanıza yardımcı olur, böylece düzenli kedi tırmalama ve avlanma davranışlarını gerçekleştirebilirler. Aşırı yalamanın altında yatan nedene bağlı olarak, veterineriniz buna neden olan herhangi bir tıbbi veya davranışsal durumu ele almanıza yardımcı olabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir